Silne wiatry i huragany PDF Drukuj Email
środa, 25 maja 2011 06:21

Zasady postępowania podczas huraganowych wiatrów i nawałnic (Poradnik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej)

Zachowanie w domu:

1. Zapewnić sobie dostęp do mediów, np. poprzez przenośne radio (z bateriami) oraz awaryjne oświetlenie np. latarkę, świeczki, a także żywność, wodę oraz podstawowe lekarstwa.
2. Przemyśl ewentualne drogi i miejsca ewakuacji.
3. Bezwzględnie nie należy wychodzić z domu.
4. Należy sprawdzić zamknięcie otworów okiennych i drzwiowych oraz zabezpieczyć je skutecznie przed otwarciem (np. okiennice, sztaby).
5. Usunąć z balkonów, tarasów lekkie materiały, które mogą zostać porwane przez wiatr i stworzyć dodatkowe zagrożenie.
6. Wyłączyć urządzenia elektryczne i gazowe (zawory, bezpieczniki).
7. Unikaj korzystania z telefonów, z wyjątkiem telefonów alarmowych.
8. Nie należy podchodzić do okien, drzwi – nie obserwować zjawisk i robić zdjęć.

Ewakuujemy się w przypadku:

1. Gdy otrzymamy sygnał od władz lokalnych.
2. Gdy mieszkamy w namiotach, przyczepach – gdzie występuje brak stabilnej konstrukcji.
3. Gdy mieszkamy i przebywamy w strefie zalewowej, np. blisko rzeki.
4. Z miejsc, w których nie czujesz się bezpiecznie.

W przypadku, gdy nie możesz się ewakuować:

1. Udaj się do bezpiecznego pomieszczenia na najniższej kondygnacji domu, np. piwnic i usiądź pod ściana nośną, z daleka od przeszklonych drzwi i okien.
2. Pozasłaniaj okna żaluzjami lub zasłonami.
3. Chwilowa bezpieczna pogoda i cisza – nie oznacza bezpieczeństwa, przed wyjściem upewnij się.

W przypadku, gdy burza i deszcz zaskoczy nas w terenie:

1. Nie należy parkować pod drzewami i słupami energetycznymi.
2. Gdy jedziemy pojazdem należy pamiętać o możliwym silnym podmuchu podczas wyjazdu z lasu, terenu zabudowanego.
3. Nie wolno chować się pod drzewa, słupy energetyczne i inne niepewne konstrukcje.
4. W czasie burz i wyładowań atmosferycznych - nie używać telefonów komórkowych.

W przypadku zbliżającego się huraganu przede wszystkim należy przygotować budynek poprzez: zabezpieczenie otworów okiennych, drzwi (najlepiej wykonać to poprzez zabicie deskami lub płytami drewnianymi). Bezwzględnie należy wyłączyć prąd w budynku, wygasić paleniska w piecach, zakręcić gaz na przyłączu do budynku.
Najbezpieczniej jest schronić się w piwnicy lub garażu domowym, w ostateczności na parterze. W żadnym wypadku nie należy podchodzić do okien, wychodzić z budynku.
W przypadku przebywania poza terenem zabudowanym nie należy ukrywać się pod drzewami (bardzo często dochodzi do uderzenia pioruna, lub złamania drzewa). Jako schronienie wykorzystać należy istniejące budowle: most, wiadukt, przepusty lub inne stałe konstrukcje. Jeżeli nie mamy możliwości ukrycia się to należy wykorzystać zagłębienia terenu (rów, głęboki dół). Nie należy zbliżać się do linii energetycznych, ponieważ jeżeli linia ulegnie zerwaniu zostaniemy porażeni prądem. Jeżeli podróżujemy samochodem należy niezwłocznie przerwać jazdę i ustawić pojazd z dala od przydrożnych drzew. Często dochodzi do przygniecenia samochodu przez powalone wiatrem przydrożne drzewa.

(źródło: KG PSP)

Poprawiony: środa, 25 maja 2011 10:17