W imieniu redakcji internetowej strony Ochotniczej Straży Pożarnej w Górowie Iławeckim serdecznie witam Państwa na naszej stronie.
Powstała strona ma na celu przekazywanie jej czytelnikom jak największej ilości aktualnych informacji z działalności naszej jednostki.
Działalność straży pożarnej to nie tylko akcje polegające na bezpośrednim przeciwdziałaniu zaistniałym niebezpieczeństwom, ale przede wszystkim działalność prewencyjna w zakresie pożarowym. Dlatego mamy nadzieję, że lektura naszej strony nie tylko poinformuje Państwa o naszej działalności, ale także pomoże skutecznie zabezpieczyć siebie, swoją rodzinę i najbliższe otoczenie przed groźnymi następstwami pożaru.
Dziękujemy za odwiedziny i prosimy o Państwa opinie na temat naszej witryny.
Będą one zawsze mile widziane, a wszelkie wskazówki i uwagi pomogą nam w doskonaleniu strony internetowej.
Dodaj strone do ulubionychPodziel się tą stronąWyślij stronę mailemContact Us
Powrót na początek
Aktualności
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Ciosek   
sobota, 16 stycznia 2016 14:05

 

Celem Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 jest dotarcie z pomocą żywnościową do grup osób najbardziej potrzebujących w całej Polsce. Od połowy maja 2015 roku rozpocznie się realizacja Podprogramu 2015, w ramach którego osoby najbardziej potrzebujące w całej Polsce będą mogły skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, jak również możliwości uczestniczenia w różnych działaniach wspierających, edukacyjnych i włączających. Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym.

Do końca kwietnia2016 roku w Ochotnicza Straż Pożarna w Górowie Iławeckim , osoby które otrzymają skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej, będą mogły skorzystać ze wsparcia w postaci żywności, która cyklicznie będzie dystrybuowana w formie paczek żywnościowych .

Do końca kwietnia 2016 roku, każda z osób otrzymujących paczki żywnościowe, otrzyma w nich produkty następującego typu: makaron świderki, ryż biały, kaszę jęczmienną, kawę zbożową, płatki kukurydziane, mleko UHT, ser żółty , groszek z marchewką, sok jabłkowy, koncentrat pomidorowy, dżem truskawkowy, mielonkę wieprzową , klopsiki w sosie własnym, cukier biały, olej rzepakowy.

Prócz wsparcia żywnościowego,, realizować będzie cykliczne działania. Osoby korzystające ze wsparcia Programu w naszym województwie będą mogły również wziąć udział w ciekawych warsztatach edukacyjnych dotyczących wzmacniania samodzielności i kompetencji w zakresie prowadzenia gospodarstwa domowego. O szczegółach informować będziemy na bieżąco. Wsparcie działaniami towarzyszącymi, pozwoli na zwiększenie wymiaru pomocy żywnościowej, która realizowana jest w ramach Programu.

Pomoc żywnościowa, w postaci paczki żywnościowej może być przekazywana do osób spełniających kryteria kwalifikowalności do statusu osoby najbardziej potrzebującej, tj.: osób i rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, spełniających kryteria określone  w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 150% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej (951 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 771 zł dla osoby w rodzinie), na podstawie skierowania wystawionego przez właściwy terytorialnie Ośrodek Pomocy Społecznej, lub w przypadku osoby bezdomnej – oświadczenia podpisanego w organizacji.

Podprogram 2015 jest kontynuacją Podprogramu 2014, w ramach którego Ochotnicza straż Pożarna w Górowie Iławeckim objęła wsparciem żywnościowym 750 osób. Obok dystrybucji paczek, prowadzone były również działania .

 

Poprawiony: sobota, 26 marca 2016 14:41
 
Kamera termowizyjna PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Ciosek   
poniedziałek, 17 sierpnia 2015 18:09

Druhowie z Górowa  Iławeckiego po raz kolejny otrzymali dofinansowanie z WFOŚiGW w Olsztynie na zakup sprzętu, który ułatwi im pracę i zwiększy bezpieczeństwo samych ratowników. Strażacy jeszcze w sierpniu otrzymają kamerę termowizyjną.

                Jednostka w Górowie Iławeckim istnieje już od 126 lat i obecnie w swych szeregach skupia 35 strażaków. W miejscowej remizie stacjonują trzy samochody- lekki Lublin 3 służący do ratownictwa technicznego, a także dwa średnie wozy gaśnicze- Star244 i uterenowiony Mercedes Benz Atego 1429 AF. Ratownicy dysponują także specjalistycznym sprzętem wykorzystywanym m.in. w ratownictwie chemicznym i motopompę. Zakup ten był możliwy dzięki wsparciu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. W sierpniu ratownicy otrzymają kamerę termowizyjną. Koszt zakupu urządzenia oszacowano na 18 tys., z czego dotacja z Funduszu wyniesie 10 tys. zł. Resztę strażakom dołożą sponsorzy, w tym Lasy Państwowe. Umowę dofinansowania zakupu kamery podpisano 13 sierpnia w siedzibie WFOŚiGW w Olsztynie.

                - Potrzebujemy tego sprzętu jak ryba tlenu – mówi Adam Ciosek, Prezes Zarządu OSP w Górowie Iławeckim. – Wcześniej takie urządzenia musieliśmy pożyczać od strażaków z Bartoszyc. Zdarzało się, że na kamerę czekaliśmy nawet godzinę, a wiadomo, że w takich chwilach czas jest niezwykle cenny. Liczy się każda minuta, sekunda- dodaje.

                Druhowie ostatni raz pożyczonej kamery użyli wiosną tego roku, kiedy to doszło do zadymienia jednego z budynków w Górowie Iławeckim. Przy pomocy odpowiedniego sprzętu udało się zlokalizować źródło ognia i tym samym uniknąć niepotrzebnych strat. Teraz będą pracowali na własnym sprzęcie. Zanim jednak ratownicy zabiorą ze sobą kamerę na akcję to przejdą odpowiednie przeszkolenie.

                - Rocznie wyjeżdżamy do około 130 wydarzeń – mówi prezes Adam Ciosek. – Co prawda pożary stanowią tylko niewielki procent naszych wyjazdów, ale musimy być gotowi w każdej chwili na takie zdarzenia jak pożar, czy zadymienie. Mamy coraz lepszy sprzęt, który nie tylko usprawni naszą pracę, ale też poprawi bezpieczeństwo samych ratowników - dodaje.

                Kamery termowizyjne w tym roku otrzymają jeszcze: OSP Stare Juchy, OSP Górowo Iławeckie, OSP Jonkowo, OSP Lubawa i OSP Świątki. Inny sprzęt ratowniczy otrzyma jeszcze ponad 60 OSP w regionie. Zakup doposażenia będzie możliwy dzięki dotacji z WFOŚiGW w Olsztynie w ramach Działania 7. Zapobieganie nadzwyczajnym zagrożeniom środowiska, Poddziałanie 7.1 Wzmocnienie potencjału technicznego służb ratowniczych. Alokacja środków w tym konkursie wyniosła 300 tys. zł.

Poprawiony: sobota, 26 marca 2016 14:42
 
Dachowanie na DW512 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Ciosek   
niedziela, 26 kwietnia 2015 19:41

W dniu 20.04.2015, ok godz 17.40 zostaliśmy wezwani do wypadku drogowego, który miał miejsce w pobliżu miejscowości Piasty Wielkie. Po przybyciu i dokonaniu rozpoznania zastaliśmy osobowe BMW leżące na dachu blokujące dwa pasy ruchu. Do naszych obowiązków należało zabezpieczenie pojazdu oraz pięciu osób poszkodowanych podróżujących tym autem i przekazanie ich ZRM oraz kierowanie ruchem do czasu udrożnienia trasy.

Zadysponowane siły i środki: JRG PSP Bartoszyce, OSP Górowo Iławeckie, OSP Wojciechy, Policja i dwa ZRM.

Działania trwały ok 3h.

 

 

 

Poprawiony: sobota, 26 marca 2016 14:44
 
Sprzęt do ratownictwa lodowego trafił do naszej OSP. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Ciosek   
sobota, 04 października 2014 08:38

W dniu 01.10.2014 roku do jednostki OSP w Górowie Iławeckim trafił sprzęt ratowniczy do ratownictwa lodowego. W skład zestawu weszły sanie lodowe z wyposażeniem, 2 kpl. ubrań wypornościowych, liny ratownicze, rękawice neoprenowe, koło ratunkowe, nóż ratowniczy i megafon. Wymieniony sprzęt służył będzie ratownikom do działań na akwenach wodnych. 

Ponadto zostały zakupione 4 sygnalizatory bezruchu do aparatów powietrznych firmy MSA- AUER które zabezpieczają strażaków w czasie działań z użyciem sprzętu do oddychania w strefach objętych pożarem.

Zakupu dokonano dzięki środkom finansowym otrzymanym z Krajowego Systemu Ratowniczo -Gaśniczego w kwocie 16344 złotych. Jednostka nasza rozkazem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej została włączona do tego systemu w 1995 roku i od tego czasu stanowi ważne ogniwo tego systemu.

 

Adam Ciosek

Naczelnik OSP Górowo Iławeckie

 

Poprawiony: sobota, 26 marca 2016 14:41
 
„Pożar” w Przedszkolu Miejskim w Górowie Iławeckim PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Ciosek   
piątek, 26 września 2014 15:29

 

W dniu dzisiejszym o  godzinie 10.00 Powiatowe Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach  otrzymało informację, że na  piętrze budynku Przedszkola Miejskiego w Górowie Iławeckim wystąpiło intensywne zadymienie.  Do akcji został skierowany zastęp z jednostki OSP w Górowie Iławeckim. Po przybyciu na miejsce strażacy  stwierdzili , że w pomieszczeniu gospodarczym na I piętrze budynku znajduje się małe źródło ognia.  W bardzo krótkim czasie  źródło ognia zostało zlokalizowane i ugaszone. Na polecenie Pani Jolanty Wirboł Dyrektora  Przedszkola Miejskiego   przed przybyciem strażaków została zarządzona jednocześnie i przeprowadzona  zgodnie z instrukcją bezpieczeństwa pożarowego ewakuacja wszystkich osób  znajdujących się w budynku. Ewakuacja przebiegła bardzo sprawnie .Osobami ewakuowanymi byli nasi najmłodsi  mili obywatele jak i też personel  przedszkola.   Były to tylko ćwiczenia . Zgodnie z obowiązującymi przepisami  próbną ewakuację  powinna przeprowadzić  każda  instytucja  użyteczności publicznej nie rzadziej jak raz na dwa lata.  Strażacy po oddymieniu pomieszczeń  pokazali sprzęt i zaprezentowali jego działanie przedszkolom co sprawiło im wielką radość i oczywiście zadeklarowali , że w przyszłości  będą strażakami i będziemy mogli na nich liczyć. Zadanie to Dyrekcja jak i personel przedszkola wykonała wzorowo  co świadczy o bardzo poważnym traktowaniu tematyki bezpieczeństwa pożarowego.

 

Adam Ciosek

I Wiceprezes- Naczelnik

OSP Górowo Iławeckie

 

Poprawiony: wtorek, 14 października 2014 10:19
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 13
poniedziałek, 30. listopada 2020
creative commmons logo word press logo word press logo
www.gorowoilaweckie.osp.org.pl