Tradycje
Historia powstania PDF Drukuj Email
wtorek, 22 czerwca 2010 12:53

Historia powstania
Ochotniczej Straży Pożarnej w Górowie Iławeckim.

Jednostka została założona w 1889 roku.
W roku 2000 w 111 rocznicę powstania mieszkańcy miasta ufundowali sztandar, który został odznaczony ZŁOTYM ZNAKIEM ZWIĄZKU - najwyższym odznaczeniem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Rozkazem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w roku 1995 Jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

W lutym 2000 roku jako pierwsza podjęła działania ratownicze w czasie katastrofy tamy na zbiorniku w Górowie Iławeckim.

Obecna OSP w Górowie Iławeckim liczy 42 członków, w tym 14 w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej.

W ciągu ostatnich 6 lat zakupiono m.in. ratowniczy zestaw hydrauliczny LUKAS, wyposażono jednostkę w węże gaśnicze, prądownicę, motopompę, aparaty powietrzne do oddychania, specjalną odzież, umundurowanie i wiele innego sprzętu. Strażacy wyremontowali remizę i zainstalowali system alarmowy połączony ze stacją całodobowego monitoringu. Podnosili swe kwalifikacje i umiejętności szkoląc się na kursach ratownictwa medycznego, operatorów sprzętu, dowódców, trenując w komorze dymowej w ośrodku szkolenia PSP.

W okresie 2001-2005 górowska jednostka 410 razy przeprowadzała działania ratowniczo-gaśnicze. W corocznych przeglądach gotowości bojowej, na ponad dwadzieścia jednostek w powiecie zajmowała zawsze pierwsze lub drugie miejsce.
Strażacy czynnie uczestniczą w DNIACH GÓROWA IŁAWECKIEGO i DNIACH RODZINY. Drużyna halowej piłki nożnej prowadzona przez druha Ireneusza Pacewicza od 5 lat uczestniczy w rozgrywkach ligi halowej i w bieżącym sezonie 2006/2007 zajęła czwarte miejsce, w poprzednim zajęła pierwsze miejsce.

Od roku 1996 wraz z Urzędem Miasta OSP organizuje turniej wiedzy pożarniczej pod hasłem MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM.
Delegacja górowskiej OSP dwukrotnie gościła w Niemczech spotykając się ze strażakami z partnerskiego powiatu Verden.

Strażacy uczestniczą ze swym sprzętem w wielu pracach na rzecz miasta, między innymi wycinają drzewa, zabezpieczają masowe imprezy, stanowią ważne ogniwo w systemie reagowania kryzysowego powiatu bartoszyckiego.

Poprawiony: piątek, 08 lipca 2011 13:11