W imieniu redakcji internetowej strony Ochotniczej Straży Pożarnej w Górowie Iławeckim serdecznie witam Państwa na naszej stronie.
Powstała strona ma na celu przekazywanie jej czytelnikom jak największej ilości aktualnych informacji z działalności naszej jednostki.
Działalność straży pożarnej to nie tylko akcje polegające na bezpośrednim przeciwdziałaniu zaistniałym niebezpieczeństwom, ale przede wszystkim działalność prewencyjna w zakresie pożarowym. Dlatego mamy nadzieję, że lektura naszej strony nie tylko poinformuje Państwa o naszej działalności, ale także pomoże skutecznie zabezpieczyć siebie, swoją rodzinę i najbliższe otoczenie przed groźnymi następstwami pożaru.
Dziękujemy za odwiedziny i prosimy o Państwa opinie na temat naszej witryny.
Będą one zawsze mile widziane, a wszelkie wskazówki i uwagi pomogą nam w doskonaleniu strony internetowej.
Dodaj strone do ulubionychPodziel się tą stronąWyślij stronę mailemContact Us
Powrót na początek
Tradycje
Historia powstania PDF Drukuj Email
Wpisany przez Łukasz Ciosek   
wtorek, 22 czerwca 2010 12:53

Historia powstania
Ochotniczej Straży Pożarnej w Górowie Iławeckim.

Jednostka została założona w 1889 roku.
W roku 2000 w 111 rocznicę powstania mieszkańcy miasta ufundowali sztandar, który został odznaczony ZŁOTYM ZNAKIEM ZWIĄZKU - najwyższym odznaczeniem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

Rozkazem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej w roku 1995 Jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

W lutym 2000 roku jako pierwsza podjęła działania ratownicze w czasie katastrofy tamy na zbiorniku w Górowie Iławeckim.

Obecna OSP w Górowie Iławeckim liczy 42 członków, w tym 14 w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej.

W ciągu ostatnich 6 lat zakupiono m.in. ratowniczy zestaw hydrauliczny LUKAS, wyposażono jednostkę w węże gaśnicze, prądownicę, motopompę, aparaty powietrzne do oddychania, specjalną odzież, umundurowanie i wiele innego sprzętu. Strażacy wyremontowali remizę i zainstalowali system alarmowy połączony ze stacją całodobowego monitoringu. Podnosili swe kwalifikacje i umiejętności szkoląc się na kursach ratownictwa medycznego, operatorów sprzętu, dowódców, trenując w komorze dymowej w ośrodku szkolenia PSP.

W okresie 2001-2005 górowska jednostka 410 razy przeprowadzała działania ratowniczo-gaśnicze. W corocznych przeglądach gotowości bojowej, na ponad dwadzieścia jednostek w powiecie zajmowała zawsze pierwsze lub drugie miejsce.
Strażacy czynnie uczestniczą w DNIACH GÓROWA IŁAWECKIEGO i DNIACH RODZINY. Drużyna halowej piłki nożnej prowadzona przez druha Ireneusza Pacewicza od 5 lat uczestniczy w rozgrywkach ligi halowej i w bieżącym sezonie 2006/2007 zajęła czwarte miejsce, w poprzednim zajęła pierwsze miejsce.

Od roku 1996 wraz z Urzędem Miasta OSP organizuje turniej wiedzy pożarniczej pod hasłem MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM.
Delegacja górowskiej OSP dwukrotnie gościła w Niemczech spotykając się ze strażakami z partnerskiego powiatu Verden.

Strażacy uczestniczą ze swym sprzętem w wielu pracach na rzecz miasta, między innymi wycinają drzewa, zabezpieczają masowe imprezy, stanowią ważne ogniwo w systemie reagowania kryzysowego powiatu bartoszyckiego.

 

 

Poprawiony: piątek, 08 lipca 2011 13:11
 


poniedziałek, 30. listopada 2020
creative commmons logo word press logo word press logo
www.gorowoilaweckie.osp.org.pl